Historia: Chiny

Drukuj

Historia tej gry jest równie intrygująca jak i sama rozgrywka. Źródła powstania mahjonga sięgają gier karcianych i domina, w które grano w Chinach od wieków. Mahjong, jakiego znamy dzisiaj, powstał w drugiej połowie XIX w. Wyewoluował z popularnej gry karcianej Ma-Tiao. Istnieje wiele teorii dotyczących początków mahjonga. Jedne przenoszą nas do trzeciego tysiąclecia przed naszą erą, inne sytuują jego początki w III w. p.n.e. Legendy i mity związane z powstaniem gry są niestety tylko chwytem marketingowym, który miał za zadanie podnieść sprzedaż popularnej w Ameryce rozrywki. Niektóre z tych teorii powstały już na początku istnienia gry bądź w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat po jej powstaniu, inne z kolei zostały wymyślone na pożytek komiksów i filmów.

Istnieje trzech prawdopodobnych twórców mahjonga. Jedne źródła podają, że jest nim anonimowy żołnierz, stacjonujący w mieście Ningpo, drugie mówią o Hung Hsiu-Chuanie, przywódcy Rebelii Tai Ping, a jeszcze inne o człowieku imieniem Chen Yumen, żyjącym w Ningpo. Ostatnia teoria jest uznawana przez większość graczy mahjonga za najbardziej prawdopodobną. Pewne jest, że mahjong powstał w latach 1850-1880.

Chen Yu-men, uznawany przez większość badaczy, za pierwszego twórcę Mahjonga, był oficerem w armii cesarskiej (służy w okresie Powstania Taipingów). Za jego sprawą gra rozpowszechniła się w wyższych sferach chińskiego społeczeństwa, przez co nie była znana powszechnie. Sytuacja ta zmieniała się radykalnie w roku 1911, gdy upadła dynastia Qing i powstała Republika Chińska z rządami Kuomintangu. Mahjong zawitał w tym okresie w domach zwykłych ludzi i błyskawicznie stał się główną formą spędzania wolnego czasu przez Chińczyków.

Kolejnym punktem zwrotnym dla Mahjonga w Chinach był rok 1966 i Rewolucja Kulturalna , która zabroniła wszelkich gier hazardowych, do których zaliczony został również Mahjong.  Za tą sprawą, Mahjong, który przez dziesięciolecia zdążył znaleźć się w każdym domu, musiał przenieść się do podziemia, przez co granie w niego nabrało trochę innego, ryzykownego i buntowniczego charakteru. Oddani gracze nie mogli pogodzić się z delegalizacją ich ukochanej rozrywki, dlatego rozpoczęły się prace mające przywrócić Mahjonga do łask. Aby stało się to możliwe, opracowano i w 1998 roku skodyfikowano „Chińskie Zasady Współzawodniczącego Mahjonga”, które w porównaniu do wcześniejszych, uległy uproszczeniu i wykluczały elementy hazardowe z gry. Zasady te zostały stworzone w sportowym duchu i każdy gracz jest teoretycznie zobowiązany podpisać przysięgę, w której między innymi deklaruje, że nie będzie grał na pieniądze. Jedynie w Hong Kongu, który pozostawał poza jurysdykcją Chińskiej Republiki Ludowej, przetrwały stare „Kantońskie” zasady (choć z uproszczonym systemem liczenia punktów) .

Dominik Kolenda
"Mahjong w japońskiej
kulturze popularnej"
+Szymon Lasota
"Mahjong jako źródło informacji
na temat kultury i społeczeństwa
Japonii i innych krajów"

Affiliate Marketing. Polska Liga Mahjonga
2010-2013

©