Dominik Kolenda

Dominik Kolenda

「死ねば助かるのに」

"Shineba tasukaru no ni"

"You'll only survive if you die"

 

piątek, 23 marzec 2012 19:08

Saki

Serial Saki (Saki) to anime, które skutecznie walczy z negatywnym wizerunkiem mahjonga. Seria liczy 25 odcinków, emitowana była w 2009, a jej produkcją zajęło się studio Gonzo. Podobnie jak poprzednie seriale, tak i ten jest ekranizacją mangi autorstwa Kobayashiego Ritza. Gatunek Saki jest diametralnie różny od wyżej opisanych. Można go określić jako magical girls(1) z lekką domieszką shojoa(2) . Zrywa on ciemną stroną mahjonga i stara się nawiązać do dawnej tradycji gier w Japonii, kiedy służyły one edukacji i wpajaniu norm społecznym najmłodszym.

Poniższy dział skupi się jedynie na kilku głównych aspektach kultury popularnej Japonii, w której występuje mahjong. Są nimi: manga, anime, filmy, gry komputerowe oraz książki.

piątek, 23 marzec 2012 16:31

Relacja z ERMC 2010, Hanover

Zapewne już wiecie (albo i nie), że zająłem 8 miejsce na 80 graczy. Polska jest w czołowej 10 najlepszych graczy Europy i kilku z innych krajów :D Kubie niestety nie poszło najlepiej, dopiero 69 miejsce, ale jakże piękna liczba, prawda?

piątek, 23 marzec 2012 16:28

Mahjong - legendy, mity i symbole

W poniższym artykule postaram się przybliżyć kilka zagadnień związanych z bardzo popularną w Japonii grą mahjong. Chciałbym opisać symbolikę związaną z samą grą, jak i akcesoriami używanymi do niej. Przybliżę mistyczną otoczkę związaną z powstaniem mahjonga, odnosząc się do kilku legend i mitów. Informacji na powyższe tematy jest bardzo wiele. Poniżej przedstawiam jedynie te, które uznałem za najbardziej interesujące i o których można znaleźć więcej źródeł.

Strona 4 z 4
Affiliate Marketing. Polska Liga Mahjonga
2010-2013

©