Dominik Kolenda

Dominik Kolenda

「死ねば助かるのに」

"Shineba tasukaru no ni"

"You'll only survive if you die"

 

 

W końcu jest gotowe opracowanie dotyczące stanu mahjonga w naszym kraju w roku 2012. Raport wysyłany jest raz do roku do EMA. Mahjong nie ma wielu formalnych struktur w Polsce, dlatego też sporządzone przeze mnie opracowanie trzeba traktować z przymrużeniem oka. Brak jest szczegółowych i kompletnych danych, jednakże z raportu wyłania się ogólny stan wiedzy na temat liczby graczy i osób znających zasady. Wiele informacji i miast nie zostało zamieszczonych w opracowaniu. Dane dotyczą głównie obywateli polskich, wiem jednak, że istnieje duża grupa osób zagranicznych (Japończycy, ale również Amerykanie i inni), którzy dość regularnie grają w mahjonga, niektórzy nawet od lat 70. a może i wcześniej.
 

Serdecznie dziękuję Dominice, Krzyśkowi, Kamilowi, Damianowi i Michałowi za pomoc przy raporcie. Bez Waszych danych nie byłby on tak szczegółowy.
 
Załącznik do ściągnięcia po angielsku w pdf.
piątek, 23 marzec 2012 19:27

Tetsuya

Shobushi Densetsu Tetsuya (Legendarny Gracz Tetsuya) to 20-odcinkowa ekranizacja mangi o tym samym tytule, studia Toei Animation ukazująca się w latach 2000-2001. Manga jak i anime, luźno bazują na noweli Majan Horoki(1) napisanej przez Asadę Tetsuyę (1929-1989)(2). Powieść ta zawiera wiele wątków autobiograficznych. W momencie jej ukazania się(3), w Japonii nastąpił ponowny boom mahjonga lat 60 i 70. Książka była tak popularna, że stała się kanwą dla wielu artystów angowych, reżyserów i pisarzy. Na jej podstawie powstało kilka serii mang, filmów, w tym bardzo popularny film z roku 1984 o tym samym tytule, książek, gier komputerowych(4) oraz serie anime, takie jak tutaj opisywana.(5)

piątek, 23 marzec 2012 19:23

Akagi

Tohai Densetsu Akagi - Yamini Maiorita Tensai (Legenda mahjonga Akagi - Geniusz, który wkroczył w ciemność) to kolejne anime o mahjongu. 26-odcinkowa seria wyprodukowana przez studio Madhouse, wychodziła w latach 2005-2006. Tak jak poprzedni tytuł, tak i ten serial, opiera się na mandze.(1)

piątek, 23 marzec 2012 19:08

Saki

Serial Saki (Saki) to anime, które skutecznie walczy z negatywnym wizerunkiem mahjonga. Seria liczy 25 odcinków, emitowana była w 2009, a jej produkcją zajęło się studio Gonzo. Podobnie jak poprzednie seriale, tak i ten jest ekranizacją mangi autorstwa Kobayashiego Ritza. Gatunek Saki jest diametralnie różny od wyżej opisanych. Można go określić jako magical girls(1) z lekką domieszką shojoa(2) . Zrywa on ciemną stroną mahjonga i stara się nawiązać do dawnej tradycji gier w Japonii, kiedy służyły one edukacji i wpajaniu norm społecznym najmłodszym.

Poniższy dział skupi się jedynie na kilku głównych aspektach kultury popularnej Japonii, w której występuje mahjong. Są nimi: manga, anime, filmy, gry komputerowe oraz książki.

Strona 4 z 5
Affiliate Marketing. Polska Liga Mahjonga
2010-2013

©