Historia: Polska

Drukuj

Polska również posiada bogatą historię kontaktów z Mahjongiem, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Gra ta dotarła do nas już w latach dwudziestych i o jej dużej popularności świadczy fragment z „Wycinanek” Kornela Makuszyńskiego:

„(…)ludzie nabrali żółtej cery, całe życie wygląda jak jajecznica, takie jest bardzo chińskie. Mah–jong jest w każdym domu i niedługo biada będzie temu, co go grać nie będzie umiał! (…) Ojciec wyprze się syna, matka córki, dzieci rodziców, służba chlebodawców, kochanek kochanki, złodziej policjanta, wydawca autora, wyborca posła. (…) Umierający ojciec zostawi dzieciom w spadku najlepszy sposób zrobienia mah–jonga, córki dostawać będą w posagu, jako pierwszy zaczyn na piernik toruński, sto czterdzieści cztery mah–jongowe kamienie.”


Niestety szybko, bo już na początku lat 30 tryktrak  wyparł mahjonga z pozycji najpopularniejszej gry i do wojny nieliczni w niego grali. Jednak w latach 80 za sprawą środowisk japonistycznych, Mahjong znowu zaczął być grany, tym razem w wydaniu japońskim.


Szymon Lasota
"Mahjong jako źródło informacji
na temat kultury i społeczeństwa
Japonii i innych krajów"

Affiliate Marketing. Polska Liga Mahjonga
2010-2013

©