Artykuły

sobota, 04 maj 2013 08:39

Wyprawa do Japonii

Written by

Podczas moich wakacji w Japonii nie mogło oczywiście zabraknąć mahjonga. Chciałbym tu opisać swoje wrażenia, a przy okazji polecić kilka miejsc, od których warto zacząć.

piątek, 30 listopad 2012 15:10

Początki mahjonga w Polsce

Written by

Udostępniamy materiały z kolekcji Dominika Kolendy, dotyczące początków Mahjonga w Polsce! Zdjęcie przedstawia pierwszą udokumentowaną (i odkrytą przez nas) wzmiankę o mahjongu w Polsce, z roku 1924. Jest to tygodnik ilustrowany "Świat" z 22 listopada. Aby uczcić początki Mahjonga w Polsce w okolicach tej daty organizujemy turnieje, jak pierwszy Warsaw Open, późniejsze Warsaw Mahjong Taikai i w 2012 Hachi Hachi Taikai, z okazji 88 rocznicy mahjonga w naszym kraju. Ponad to przedstawiamy niezwykły, tym razem pełny fragment z "Wycinanek" Kornela Makuszyńskiego, w którym w bardzo zabawny sposób, przedstawia, jak niezwykle popularną grą był Mahjong. Tekst jest przepisany z książki Dominika, wydania drugiego z 1926 roku, zaś pierwsze wydanie ukazało się 1925. Miłej lektury :)

piątek, 23 marzec 2012 16:51

Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

Written by

Od 21 lat co roku w Łodzi organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (w skrócie MFKiG). Podczas tego festiwalu mamy okazje zapoznać się z różnymi komiksami, z mangą. Są też również gry komputerowe, konsolowe oraz od tego roku Festiwal miał okazje gościć również gry Japońskie.

Saki, anime wyemitowane w 2009 roku, które opowiada losy grupy młodych dziewczyn grających w Mahjonga. Anime często noszące tytuł "Moejong" lub "Moe Mahjong" ze względu na słodko wyglądające postacie pozwala nam zagłębić się w zasady japońskiej odmiany Mahjonga.

piątek, 23 marzec 2012 16:31

Relacja z ERMC 2010, Hanover

Written by

Zapewne już wiecie (albo i nie), że zająłem 8 miejsce na 80 graczy. Polska jest w czołowej 10 najlepszych graczy Europy i kilku z innych krajów :D Kubie niestety nie poszło najlepiej, dopiero 69 miejsce, ale jakże piękna liczba, prawda?

piątek, 23 marzec 2012 16:28

Mahjong - legendy, mity i symbole

Written by

W poniższym artykule postaram się przybliżyć kilka zagadnień związanych z bardzo popularną w Japonii grą mahjong. Chciałbym opisać symbolikę związaną z samą grą, jak i akcesoriami używanymi do niej. Przybliżę mistyczną otoczkę związaną z powstaniem mahjonga, odnosząc się do kilku legend i mitów. Informacji na powyższe tematy jest bardzo wiele. Poniżej przedstawiam jedynie te, które uznałem za najbardziej interesujące i o których można znaleźć więcej źródeł.

piątek, 23 marzec 2012 16:20

Taktyka. Chūren Pōtō

Written by

Yakuman Churen Poto (Dziewięć Bram, Dziewięć Skarbów, Dziewięć Lampionów) należy do grona najrzadszych układów w mahjongu. Średnia szansa wygrania tej ręki wynosi (wg większości aktualnych zasad) ~0,0005%, to jest raz na ~200.000 rozdań (prawdopodobieństwo równe trafieniu Kokushimuso w 13-stronnym oczekiwaniu). Nie powinien dziwić więc fakt, że wg legendy ułożenie tego układu zwiastowało niechybną śmierć, bowiem człowiek wykorzystywał jednorazowo szczęście jakim los obdarzał go na całe życie.

piątek, 16 marzec 2012 14:27

Jansou w Tokio

Written by

Relacja z Tokio z 2010 roku:

Zaraz po przybyciu do jakiejkolwiek z dzielnic w centrum Tokio, wprawnemu obserwatorowi od razu rzuca się w oczy ogromna ilość kanji. Trzeba ich tylko szukać wysoko, gdyż jansou znajdują się zazwyczaj na wyższych piętrach, lub schowane są w małych uliczkach.

środa, 14 marzec 2012 14:13

Muzeum Mahjonga w Chiba

Written by

Wycieczkę do Chiby (nieopodal Tokyo) zaplanowałem na czwartek, ponieważ pogoda zapowiadała się deszczowa, czyli w sam raz na długą podróż pociągiem i zwiedzanie pod dachem. Jak się okazało muzeum jest nie tylko w Chibie ale w jej części nad oceanem, a nie zatoką, więc podróż trwała 3h w jedną stronę (3 przesiadki, oraz 30min pieszo w deszczu...).

Affiliate Marketing. Polska Liga Mahjonga
2010-2013

©